Jeszcze nadwaga czy już otyłość?

Osoby z dodatkowymi kilogramami często mają trudność w ocenie swojej wagi. O ile nadwaga brzmi niegroźnie, tak otyłość oznacza już poważny problem. A przecież granica między nimi jest naprawdę cienka! Przed przystąpieniem do walki z nadmiarem wagi, warto jest dokładnie określić swój problem. Pomagają w tym wskaźniki masy ciała.

Otyłość czy nadwaga? Te wskaźniki pomogą znaleźć odpowiedź

Istnieje kilka wskaźników masy ciała. Wśród nich największą popularnością cieszy się BMI (Body Max Index). Jest to prosta formuła matematyczna zestawiająca masę ciała (w kilogramach) ze wzrostem (w centymetrach). Uzyskany wynik należy zinterpretować zgodnie z normami BMI dla dorosłych. Pomoże w tym internetowy kalkulator BMI. O nawadze można mówić, jeśli wynik mieści się w przedziale 25,0-19,9. Wyższa wartość oznacza już niestety otyłość. Co ciekawe, istnieje również BMI dla dzieci oraz BMI dla młodzieży. W celu interpretacji wyniku korzysta się z siatki centylowej.

Wskaźnik BMI nie jest doskonały. Warto więc skorzystać dodatkowo z innych miar, jak WHR (Waist to Hip Ratio). Wynik można uzyskać poprzez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder, można też skorzystać z kalkulatora WHR w Internecie. To wskaźnik polecany zwłaszcza osobom z nadmiarem kilogramów, ponieważ pozwala ustalić typ otyłości (brzuszna lub pośladkowo-udowa).

Kolejny wskaźnik godny uwagi to WHtR (Waist to Height Ration). Aby uzyskać wynik należy zestawić obwód talii ze wzrostem. I w tym przypadku z pomocą przychodzi internetowy kalkulator WHTR. Dlaczego warto z niego skorzystać? Miara skupia się na okolicach brzucha. To właśnie tutaj gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Badania z kolei pokazują, że otyłość brzuszna koreluje z ryzykiem występowania wielu chorób. Wskaźnik WHTR pozwala oszacować, w jakim stopniu jesteśmy na nie narażeni.

W trakcie odchudzania ważne jest, aby określić swój bilans energetyczny. Pomaga w tym wskaźnik BMR (Basal Metabolic Rate), który wyliczyć można za pomocą wzoru Harrisa-Benedicta. Osoby otyłe powinny zadbać o ujemny bilans kaloryczny. Chodzi o to, aby dostarczyć organizmowi mniej kalorii niż potrzebuje. Niestety, osoby z nadmiarem wagi są przyzwyczajone do diety z dodatnim bilansem kalorycznym.

Ostatni wskaźnik warty uwagi to LMB (Lean Body Mass). Pozwala on ustalić, ile wynosi masa tkanki tłuszczowej a ile masa tkanki beztłuszczowej (składają się na nią kości, organy wewnętrzne i mięśnie). Dzięki temu dokładnie można poznać stopień odżywienia organizmu.

Powyższe wskaźniki jak i inne parametry możesz obliczyć dzięki prostemu jednak zaawansowanemu kalkulatorowi BMI: https://bmi22.pl

Jak pozbyć się dodatkowych kilogramów?

Nie ma jednej uniwersalnej rady, która pomogłaby pozbyć się dodatkowych kilogramów. Każda otyła osoba musi przygotować swój plan walki z nimi. Właśnie po to stosuje się wskaźniki masy ciała, aby poznać swój problem i ująć go w obiektywnie (czyli w tym przypadku matematyczne) ramy. Z pewnością każda osoba otyła musi sprawdzić swoje zapotrzebowanie energetyczne, a następnie ustalić bilans kaloryczny swojej diety. Najlepiej udać się do dietetyka, który pomoże dobrać odpowiednie posiłki. Dieta osoby z nadwagą musi opierać się o ujemny bilans energetyczny. Organizm powinien otrzymywać mniej kalorii, niż potrzebuje. Wówczas sięgnie on po zapasy, a więc tłuszcz. Nie jest jednak łatwo przejść z diety o dodatnim bilansie energetycznym na ujemny. Wymaga to siły woli, ale też stopniowo wprowadzanych zmian. Inaczej szok dla organizmu jest zbyt duży.

Zapotrzebowanie kaloryczne to jedno, ważna jest również aktywność fizyczna. Ustalając plan treningów warto określić swój typ otyłości. Osoby z otyłością brzuszną muszą przede wszystkim nastawić się na spalaniu tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Pomagają w tym m.in. brzuszki ze skrętem tułowia, brzuszki z wymachami, deska, trening aerobowy. W przypadku otyłości pośladkowo-udowej lepiej sprawdzą się przysiady, nożyce, wykroki. W obu przypadkach zaleca się spacery, jogging, pływanie i jazdę na rowerze.

Myśląc o walce z dodatkowymi kilogramami, bardzo przydaje się rozróżnienie między otyłością a nadwagą. Z nadwagą można wygrać poprzez odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną. Sprawa nieco się komplikuje w przypadku otyłości. Czasem wymagane jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. W przypadku dużej otyłości, która zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu, stosowane jest leczenie chirurgiczne. Co ciekawe, w walce z nadmiarem kilogramów może pomóc czasem psycholog. Jedzenie bywa sposobem na radzenie sobie ze stresem czy samotnością. Uporanie się z własnymi problemami może mieć pozytywny wpływ na proces odchudzania się.

Publikacja: 2021-12-09 08:50:36
Autor: Justyna J.
Słowa kluczowe:
BMIKalkulator BMIWHRWHtRBMRLMBNadwaga
Edytuj